Marokkaanse sinaasappelsalade met kaneel en oranjebloesemwater

Standaard

Marokkaanse sinaasappelsalade met kaneel en oranjebloesemwater. Je staat uren in de keuken voor een uitgebreid Marokkaans diner. Een geurige tajine, couscous en allerlei heerlijke bijgerechtjes. Maar wat steelt uiteindelijk de show? Een eenvoudige sinaasappelsalade! Met kaneel, honing, verse munt en een vleugje oranjebloesemwater maak je in vijf minuten een verrassend lekker dessert. Fris, zoet, kruidig en zó lekker dat drie plakjes per persoon absoluut niet genoeg bleken! Lees meer over dit magisch lekkere simpele recept

Uren gekookt, maar één sinaasappel stal de show!

Gisteren kregen we gezellige eters en ik had bedacht om eens uitgebreid Marokkaans te koken. Ik kook al vanaf mijn zesde jaar en het is nog altijd een van mijn grootste hobby’s. Ik kook werkelijk álles! Dus kwam er een heerlijke, geurige tajine op tafel, couscous erbij, allerlei lekkere kleine gerechtjes en ook nog een schaal met piepkleine paddenstoeltjes die ik in hun geheel had gebakken. Het hele huis rook naar kruiden en specerijen. Eigenlijk was alles lekker.


Maar ja. Dan sta je uren in de keuken. Je snijdt, bakt, kruidt, proeft, roert en maakt van alles klaar. En wat blijkt uiteindelijk het absolute klapstuk van de avond?


De sinaasappelsalade! Een recept waar ik werkelijk nog geen vijf minuten werk aan had gehad. Een paar mooie plakjes sinaasappel op een bord, een vleugje kaneel, wat honing, oranjebloesemwater en verse munt. Meer was het eigenlijk niet.

Magisch lekker, maar veel te weinig

Ik had voor iedereen drie plakjes sinaasappel gerekend. Dat leek me keurig, want er stond immers genoeg ánders op tafel. Nou, dat was dus een behoorlijke misrekening.
Binnen één minuut waren de bordjes leeg. “Héérlijk, héérlijk, absoluut magic!” was het oordeel. En natuurlijk kwam onmiddellijk de vraag: “Waar heb je het recept?”


En weet je wat nu zo bijzonder is? Juist die combinatie van fris, zoet, bloemig en een klein beetje kruidig maakt deze eenvoudige salade zo verrassend lekker. De sinaasappel zorgt voor het frisse, de kaneel geeft een warme smaak, de honing maakt alles wat zachter en het oranjebloesemwater geeft dat typische Marokkaanse aroma. En dan nog een paar blaadjes verse munt. Alsof er ineens een klein Marokkaans zonnetje op je bord ligt! Echt een WÓW recept.

Waarom zijn sinaasappels en kaneel zo’n heerlijke combinatie ?

In de Marokkaanse keuken worden fruit, kruiden en specerijen vaak op een heel verrassende manier gecombineerd. Zoet en hartig gaan er regelmatig hand in hand en kaneel wordt niet alleen gebruikt voor gebak of zoete gerechten.


Kaneel heeft een warme, kruidige geur die bijzonder goed samengaat met de frisse, lichtzure smaak van sinaasappels. Het maakt de sinaasappel niet werkelijk zoeter, maar onze neus en smaakpapillen ervaren de combinatie wel als zachter en voller.
En sinaasappels zijn natuurlijk ook nog eens bijzonder interessant. Ze bevatten vitamine C, voedingsvezels en verschillende natuurlijke plantenstoffen, waaronder flavonoïden zoals hesperidine.


Vooral wanneer je de hele vrucht eet, in plaats van alleen het sap te drinken, krijg je ook de vezels binnen. En die zijn weer belangrijk voor een normale darmwerking.
Zo zie je maar. Een heerlijk dessert hoeft helemaal niet ingewikkeld te zijn!

Het geheim van oranjebloesemwater

Misschien ken je oranjebloesemwater nog niet. Het wordt gemaakt met de geurige bloesems van de bittere sinaasappelboom en is een geliefd ingrediënt in de Noord-Afrikaanse en Midden-Oosterse keuken.
Het heeft een heel bijzondere, zachte bloemengeur. Een klein beetje is al voldoende om een eenvoudig gerecht een bijna feestelijk karakter te geven.


Je vindt oranjebloesemwater bij de toko, Marokkaanse winkels en tegenwoordig ook bij verschillende supermarkten.
Let wel even op: koop oranjebloesemwater en geen rozenwater. Dat zijn twee heel verschillende smaken. En gebruik vooral niet te veel, want oranjebloesemwater kan behoorlijk overheersen.

Recept : Marokkaanse sinaasappelsalade met kaneel en honing

Ingrediënten voor 2 personen

  • 2 grote, sappige sinaasappels
  • 1 theelepel kaneel
  • 1 eetlepel oranjebloesemwater (neem niet te veel, voor de hele salade per persoon)
  • 1 eetlepel vloeibare honing
  • Een paar verse muntblaadjes
    Zo maak je deze heerlijke salade
  1. Snijd de sinaasappels eerst in mooie, niet al te dunne plakken. Haal daarna voorzichtig de schil rondom de plakjes weg. Leg de sinaasappelschijfjes dakpansgewijs op een mooi bord of een grote schaal.
  2. Besprenkel de sinaasappels gelijkmatig met het oranjebloesemwater en daarna met de vloeibare honing.
  3. Doe de kaneel in een klein theezeefje en tik dit zachtjes boven de sinaasappels uit. Zo verstuift de kaneel veel mooier en krijg je niet ineens ergens zo’n dikke bruine klodder.
  4. Snijd ten slotte de verse muntblaadjes fijn en strooi ze over de sinaasappels.
  5. Klaar! Meer werk is het werkelijk niet.
    Wil je het extra feestelijk maken? Laat de salade dan een paar minuutjes staan voordat je hem serveert. De smaken krijgen zo even de gelegenheid om te mengen..

Een heerlijk voorgerecht, maar ook lekker bij de lunch

Deze sinaasappelsalade wordt vaak als dessert gegeten, maar je kunt hem natuurlijk ook prima serveren bij een uitgebreide lunch of een zomerse maaltijd. En als je mooie, sappige sinaasappels gebruikt, heb je eigenlijk maar weinig honing nodig. Proef gerust eerst een stukje. Soms zijn de sinaasappels van zichzelf al zo heerlijk zoet dat een klein beetje voldoende is.
Het is bovendien een prachtig gerecht om op tafel te zetten. Vooral wanneer je de sinaasappelschijfjes mooi rangschikt en de groene munt erover strooit.

En vanavond ? Dan doen we het nog eens óver !

Vandaag eten we deze salade gewoon nog een keertje. Met ons tweetjes. Hetzelfde Marokkaanse sinaasappelrecept, met kaneel, honing, oranjebloesemwater en munt.
Alleen die drie plakjes sinaasappel per persoon? Daar gaan we het niet meer over hebben. Mijn nieuwe advies: neem gerust drie hele sinaasappels per persoon als je er écht een sinaasappelfeest van wilt maken!
Dan hoef je eigenlijk niets anders meer op tafel te zetten.
Want soms zijn het juist de allereenvoudigste gerechtjes waarvan je achteraf denkt: waarom heb ik hier niet gewoon een héél bord vol van gemaakt?
Veel plezier met dit magisch lekkere recept!
Met een hartelijke groet van Tieneke 😊

PS Een beetje extra kruidenmagie ? En als je dan toch met kaneel, munt en sinaasappels in de keuken staat, kijk daarna gerust eens rond bij De Kurkumaspecialist. Want naast onze bekende kurkuma en curcumine vind je bij ons nog veel meer bijzondere Ayurvedische kruiden en natuurlijke producten. Met zorg geselecteerd, zoals we dat al jaren doen. En allang gewaardeerd met 5 sterren op Trustpilot!
Gezond en lekker eten hoeft gelukkig helemaal niet saai te zijn. Integendeel!

Over Tieneke Scholtens

Al vanaf mijn zesde levensjaar ben ik gepassioneerd door koken. Welkom op "De Geneeskrachtige Keuken" foodlog, een blog waar ik mijn persoonlijke culinaire avonturen deel. Mijn naam is Tieneke Scholtens en ik heb één grote passie: koken en het verkennen van de heilzame effecten van voeding, geïnspireerd door de eeuwenoude wijsheden van de Ayurveda. De Geneeskrachtige Keuken is mijn levenswerk, vooral door de diepe ayurvedische wortels die mijn kookstijl verrijken. Al jarenlang kook ik met het oog op gezondheid, waarbij ik steeds weer nieuwe recepten en kennis ontdek. Met een achtergrond in het onderwijs, heb ik mijn enthousiasme voor voeding doorgegeven aan vele kinderen, waarbij ik ze de basis van gezond koken heb geleerd. Mijn interesse in Ayurveda gaat verder dan alleen de keuken. Ik heb diverse studies en cursussen gevolgd om de rijke kennis van deze oude geneeskunst te doorgronden. Deze toewijding heeft geleid tot een blijvende liefde voor kurkuma en andere heilzame ingrediënten. Duik met me mee in de wereld van gezonde, geneeskrachtige gerechten en laat je inspireren door de ayurvedische wijsheid die in elk recept schuilt. Welkom op mijn Blog, fijn dat je een kijkje komt nemen ♥

Geef een reactie