
Met Pasen staan eieren bijna vanzelfsprekend op tafel. Meestal gekookt, soms gevuld, en vaak mooi gekleurd voor het ontbijt of de brunch. Maar met eieren kun je veel meer doen dan alleen een simpel ontbijtgerecht maken. In veel landen worden eieren namelijk ook gebruikt in warme, kruidige gerechten. In India is dat heel gewoon. Daar worden eieren vaak bereid in een geurige curry, met een paar eenvoudige specerijen en een beetje ghee of boter. Het resultaat is verrassend lekker: zacht, warm en licht kruidig.
In dit artikel deel ik een heel eenvoudig recept voor een Indiase eiercurry. Het staat in ongeveer tien minuten op tafel en je hebt er maar een paar ingrediënten voor nodig. Ideaal voor een bijzondere Paasbrunch of gewoon voor een snelle, warme maaltijd. Soms zijn de eenvoudigste gerechten namelijk ook de lekkerste.
Het eitje
Er zijn weinig voedingsmiddelen die zulke hoge dalen en pieken hebben mee gemaakt als het eitje. Meestal, als we spreken over eieren, wordt daarmee het kippenei bedoeld. Deze eieren bevatten zeer veel goede voedingsstoffen, zoals selenium, choline, Vitamine B12, jodium, Vitamine A en D.

Een heerlijk en simpel eiercurry gerecht
Ook heeft het eiwit van een eitje een zeer gezond aminozuren profiel, en past goed bij onze lichamelijke functies. En is het eitje erg voedzaam, omdat het de ogen vitaal houdt.
Het onbevruchte kippenei maakte, halverwege de twintigste eeuw, tot de ideale voeding. Het was goedkoop, makkelijk verteerbaar, caloriearm en had een goede samenstelling van aminozuren. Ook is gebleken dat in eigeel vele antioxidanten, zoals luteïne en zeaxanthine aanwezig zijn, die juist tegen hartaanvallen beschermen.
Ook zou het eitje de nachtelijke liefde tot een genoegen maken, dan moest je het wel ’s morgens eten, met een beetje zout erbij.
Het is nog steeds omstreden om eieren elke dag veel eieren eten. Maar af en toe deze simpele heerlijke eiercurry ? Moet toch kunnen !
Het heel erg oude eierrekje van mijn bet-óvergrootouders(!!) Oude Opa Scholtens had het gemaakt van oude garenklosjes, voor Oma. Kijk maar naar de tussen stukjes. Het is een wonder dat ik het nog erg mooi is, én dat ik het in mijn bezit heb.
Recept van een simpele en lekkere eiercurry
De naam van deze eiercurry is “Kodiguddu massala vepadu”. Een hele bijzondere naam. Ik heb geprobeerd om het te laten vertalen door Google. Maar daar kwamen steeds meer onbegrijpelijke woorden uit voort. Het zal wel zoiets betekenen als “eieren in saus’. Lekker is het in ieder geval wél !
Nodig voor ca 3 personen
- 4 a 5 hardgekookte eieren
- 1 eetlepel ghee of boter
- 1/8e theelepel kurkuma poeder
- 1/8e theelepel kerriepoeder
- Klein beetje zout naar smaak
- Klein beetje sambal naar smaak
Bereiden :
- Kook de eieren hard, vanaf koud water in 15 minuten
- Pel de eieren voorzichtig en maak een lange kerf in de zijkant van de eieren, maar de kerven mogen elkaar (boven en onder) niet raken. Dus je maakt een snee in de 4 zijkanten. Zodat straks de saus
beter in trekt. Maar de eieren niet uit elkaar vallen - Doe nu de ghee (of de boter) in een kleine diepe wok-achtige pan. We gaan de eieren even 1 minuut bakken in de specerijen boter.
- Als de boter heet is, doe je de zout, sambal, kurkuma poeder en kerrie poeder erin. Roer alles goed door elkaar.
- Doe de eieren er bij en roer ca 1 minuut de eieren door de hete specerijen boter. Tot de eieren er goudgeel uitzien
- Doe het vuur uit. Schep voorzichtig de hete eieren, met een lepel, uit de pan.
- Serveer ze met aardappelen of gebakken rijst of een stukje boerenbrood. Of wat je maar lekker vindt bij eieren.
Waarom horen eieren eigenlijk bij Pasen?
Eieren horen al heel lang bij Pasen. Dat heeft zowel een symbolische als een praktische oorsprong.
In veel oude culturen stond het ei symbool voor nieuw leven en het begin van de lente. Wanneer de winter voorbij was en de natuur weer begon te groeien, werden eieren gezien als een teken dat het leven opnieuw ontwaakte. Dat paste natuurlijk perfect bij het voorjaar.
Later kreeg het ei ook een plaats in de christelijke Paastraditie. Pasen staat immers voor nieuw leven en een nieuw begin. Het ei werd daarom een mooi symbool voor deze gedachte.
Er was ook nog een heel praktische reden. In vroegere tijden mochten mensen tijdens de veertig dagen van de vastentijd vóór Pasen geen eieren eten. De kippen legden natuurlijk gewoon door, waardoor er in die periode steeds meer eieren werden verzameld. Zodra Pasen begon, werden die eieren eindelijk weer gegeten. Daarom ontstonden allerlei Paasgebruiken met eieren:
eieren koken, kleuren, verstoppen in de tuin en natuurlijk samen eten.
En zo werd het eenvoudige ei uiteindelijk één van de bekendste symbolen van Pasen.
Eet smakelijk !
PS Zoek je uitstekende kurkuma en/of curcumine ? Puur, zuiver en zonder vitamine toevoegingen ? Zoals de natuur het heeft gemaakt ? Wij zijn van mening dat De Kurkuma Specialist dit in huis heeft. De nummer 1 in kurkuma !
Méér artikelen over eieren en gezondheid van Tieneke lezen ?
- https://degeneeskrachtigekeuken.nl/2020/04/12/tok-tok-tok-alweer-een-ei/
- https://degeneeskrachtigekeuken.nl/2016/03/27/vrolijk-pasen-gewenst/
- https://degeneeskrachtigekeuken.nl/2019/04/20/hoe-het-ei-van-zijn-voetstuk-viel-en-weer-in-ere-werd-hersteld/
- https://degeneeskrachtigekeuken.nl/2022/04/17/we-waren-er-als-de-kippen-bij-om-een-artikel-over-eieren-te-schrijven/
- https://degeneeskrachtigekeuken.nl/2013/03/24/eieren-kippen-en-pasen/